id='169'

Victorie istorică la mondialele de tineret Tenerife 2017

1700 de sportivi, reprezentând 109 națiuni, s-au reunit în Tenerife, Spania la cea de-a X-a ediție a Campionatului Mondial la Karate WKF (versiunea olimpică) rezervat cadeți, juniori și U21, fiind marcate câteva premiere în istoria sportului mondial și național.

Acesta a fost primul eveniment de acest gen marcând istorica includere a karate-lui în programul Jocurilor Olimpice Buenos Aires 2018. De asemenea, toți sportivii au obținut puncte pentru calificarea la JOT.

În premieră, Republica Moldova, cu susținerea Ministerului Tineretului și Sportului, a fost reprezentată la Campionatul Mondial de Juniori de o echipă formată din 9 sportivi. Echipa a fost condusă de președintele Federației Naționale de Karate-Do din RM Oleg Abalin, alături de antrenorii Denys Morozov, Andrii Lazorenko, și secretarul general FNK RM/arbitrul AnaMaria Stratu.  La edițiile anterioare numărul participanților a fost următorul: Jakarta 2015 – 0; Guadalajara 2013 – 2; Kuala Lumpur 2011 – 1; Rabat 2009 – 2.

În premieră, Republica Moldova, reprezentată de Denys Morozov, a susținut examenul teoretic, obținând licența de antrenor WKF.

În premieră, Republica Moldova a cucerit o medalie la un campionat mondial de tineret. Aceasta a fost câștigată de Polina Hurenko în categoria kumite cadeți -47 kg, astfel justificând titlul de Campioană Europeană, obținut la începutul acestui an în Bulgaria. Polina are 15 ani și este studentă la colegiu, facultatea de economie. Evenimentul din Tenerife a fost primul campionat mondial atât pentru Polina cât și restul echipei:

*Am fost impresionată de masivitatea turneului. Fiecare echipă națională și-a susținut colegii, indiferent dacă sportivii pierdeau sau câștigau. Într-adevăr, am avut impresia că ne aflăm la un campionat mondial - de amploare. Am rămas profund impresionată. Cea mai interesantă luptă a fost pentru medalia de bronz. Am reușit să aplic cele mai dificile tehnici, precum Ippon (lovitură cu piciorul la nivelul capului) și într-un final să înving reprezentanta Franței cu scorul de 8-0. A fost o luptă excelentă. În viitor, vreau să mă concentrez pe turneele oficiale și să mențin poziția #1 în ratingul WKF.* (Polina Hurenko)

Polina a reușit să învingă cu un scor impecabil în 5 lupte din totalul celor 6 disputate. În semifinală, a fost doar la un pas de obține victoria, însă lipsa de experiență de luptă pe tatami împotriva sportiviilor asiatici a lăsat loc pentru îmbunătățirea tehnicii și tacticii pe viitor.

1 luptă Iran  7-0
2 luptă SUA  3-0
3 luptă Scoția  3-0
4 luptă Slovacia  6-0
Semifinala Tailanda  3-4
Lupta pentru bronz Franța  8-0

Deși cu o experiență de competiție mai modestă decât Polina, ceilalți sportivi moldoveni au demonstrat ce au avut mai bun la acest eveniment:

Un alt sportiv care are șanse de a se califica pentru Jocurile Olimpice de Tineret este Artiom Mirovski. Tânărul în vârstă de 15 ani a reușit să-l învingă în turul doi pe sportivul din Turcia în categoria kumite cadeți -52 kg.

Cu două lupte la activ împotriva Japoniei și Marocului și locul 11 și-a încheiat participarea Iurie Grădinar în categoria kumite U21 -60 kg.

La kata cadeți, Axenti Andreea a ieșit pe tatami în prima luptă în fața sportivei din Rusia – actuala campioană europeană, care s-a impus cu un scor de 5-0.

Frații Octavian și Alexei Garștea au reprezentat Moldova la categoriile kata cadeți și respectiv juniori.

Gavril Sarî și Rodio Onciulenco au participat în kumite U21  -67 kg și -75 kg, iar Ion Hasan – kumite cadeți -57 kg.

În clasamentul pe națiuni, Republica Moldova se plasează pe poziția a 32-a din 109.

Următoarea etapă importantă pentru naționala de tineret este Campionatul European Sochi 2018.