id='87'

Campionatul Republicii la Kumite

Duminică, 1 noiembrie, 2015, Federația Națională de Karate-Do din Republica Moldova (WKF) a organizat Campionatul Republicii la Kumite KWF, cu suportul Ministerului Tineretului și Sportului, Preturii Sectorului Botanica, companiilor Orhei-Vit, Verdesca și Eurosport.

Campionatul, desfășurat în sala sportive a Colegiului de Transporturi, a reunit sportivi, antrenori și arbitri a 4 organizații: CS ”SAMURAI” (or.Chișinău, antrenori Oleg Abalin, Prisecari Svetlana, Pirojoc Evgheni), CS ”RONIN” (or.Chișinău, Alexei Cușneriov), CS ”TAUR” (or.Cimișlia, antrenor Florea Vadim), CS ”Busi-Do” (or.Râbnița, antrenor Egorov Vladimir), CS ”BOGATÂRI” (or.Tiraspol, or.Grigoropol, or.Slobozia, antrenori Moiseev Vladimir, Ludmila Burlaciuc, Calic Vladislav, Cucul Alexandru).

Campioni ai Republicii la Karate-Do (WKF), respectiv membri ai Selecționatei naționale pentru anul 2016 au devenit:

1. Cucul Alexandru – Kumite Seniori +75 kg (or.Tiraspol)
2. Gavril Sarî– Kumite Seniori -75 kg (or.Chișinău)
3. Stratu Ana Maria - Kumite Seniori (or.Chișinău)
4. Josan Dumitru - Kumite Juniori - 68 kg (or.Tiraspol)
5. Caraje Vasile - Kumite Juniori + 68 kg (or.Chișinău)
6. Vlada Soloviova - Kumite Juniori (or.Râbnița)
7. Balanov Boris - Kumite Cadeți -57 kg (or.Tiraspol)
8. Tabolin Serghei – Kumite cadeți +57 kg (or.Chișinău)
9. Andreea Axenti – Kumite cadeți (or.Chișinău)

10.”SAMURAI” (or.Chișinău): Gavril Sarî, Caraje Vasile, Hasan Ion (or.Chișinău) -  Kumite echipe cadeți-juniori 

11. Iuzic Victoria - Kumite individual fete 12-13 ani

12. Hasan Ion - Kumite individual băieți 12-13 ani (+ 46 kg)

13. Kryzhanovskiy Dmitry - Kumite individual băieți 11 ani (+36 kg), 12-13 ani (- 46 kg)

14. Cebotari Maxim - Kumite individual băieți 11 ani (-36 kg)

15. Gratila Ilia - Kumite individual băieți 10 ani (abs)

16. Cunițcaia Anastasia - Kumite individual fete 8-9 ani

17. Ghibescul Vladimir - Kumite individual băieți 9 ani abs

18. Lupașco Denis - Kumite individual băieți 8 ani (abs.)

19. Cilei Alexei - Kumite individual băieți 7 ani

20. Stoianov Chirill - Kumite individual băieți 6 ani

21. Lîsac Vadim - Kumite individual băieți 5 ani

22. Ursu Alexandru - Fantom  băieți 7 ani

23. Alexeenco Anton - Fantom băieți 6 ani

24. Grosu Timur - Fantom băieți 5 ani

24. Idrisova Arina - Kumite individual fete 6-7 ani

25. Diacova Iana - Kumite individual fete 5 ani

Printre invitații speciali la eveniment s-au numărat Ecaterina Moisei,consultant superior, Secția sport de performanță, Direcţia sport a Ministrerului Tineretului și Sportului, Valeriu Cărăuș - Vicedirector al Colegiului de Construcții, Dumitru Sergheevici - Preşedintele Federaţiei de Bodybuilding din R. Moldova (IFBB), Vadim Florea - specialist în problemele tineretului și sportului al Primăriei or.Cimișlia.

În timpul evenimentului toți cei prezenți au avut ocazia să contribuie la difuzarea campaniei de promovare a karate-ului la Jocurile Olimpice. 

1. Cucul Alexandru – Kumite Seniori +75 kg (or.Tiraspol)
2. Gavril Sarî– Kumite Seniori -75 kg (or.Chișinău)
3. Stratu Ana Maria - Kumite Seniori (or.Chișinău)
4. Josan Dumitru - Kumite Juniori - 68 kg (or.Tiraspol)
5. Caraje Vasile - Kumite Juniori + 68 kg (or.Chișinău)
6. Vlada Soloviova - Kumite Juniori (or.Râbnița)
7. Balanov Boris - Kumite Cadeți -57 kg (or.Tiraspol)
8. Tabolin Serghei – Kumite cadeți +57 kg (or.Chișinău)
9. Andreea Axenti – Kumite cadeți (or.Chișinău)

10.”SAMURAI” (or.Chișinău): Gavril Sarî, Caraje Vasile, Hasan Ion (or.Chișinău) -  Kumite echipe cadeți-juniori 

11. Iuzic Victoria - Kumite individual fete 12-13 ani

12. Hasan Ion - Kumite individual băieți 12-13 ani (+ 46 kg)

13. Kryzhanovskiy Dmitry - Kumite individual băieți 11 ani (+36 kg), 12-13 ani (- 46 kg)

14. Cebotari Maxim - Kumite individual băieți 11 ani (-36 kg)

15. Gratila Ilia - Kumite individual băieți 10 ani (abs)

16. Cunițcaia Anastasia - Kumite individual fete 8-9 ani

17. Ghibescul Vladimir - Kumite individual băieți 9 ani abs

18. Lupașco Denis - Kumite individual băieți 8 ani (abs.)

19. Cilei Alexei - Kumite individual băieți 7 ani

20. Stoianov Chirill - Kumite individual băieți 6 ani

21. Lîsac Vadim - Kumite individual băieți 5 ani

22. Ursu Alexandru - Fantom  băieți 7 ani

23. Alexeenco Anton - Fantom băieți 6 ani

24.Grosu Timur - Fantom băieți 5 ani

24. Idrisova Arina - Kumite individual fete 6-7 ani

25. Diacova Iana - Kumite individual fete 5 ani

Connect