id='119'

Campionatul Republicii la Kumite

La data de 6 noiembrie, la Chișinău, în incinta Universității de Stat de Educație Fizică și Sport a avut loc Campionatul Republicii la Karate WKF disciplina Kumite. Evenimentul, organizat de Federația Națională Karate-Do Republica Moldova cu susținerea Ministerului Tineretului și Sportului, este prima manifestație sportivă la nivel național care s-a desfășurat după includerea karate-ului în programul oficial al Jocurilor Olimpice de la Tokyo 2020.

Principalele discipline ale Campionatului sunt:

- Fantom – demonstrație pe manechin pentru sportivii cu vârsta cuprinsă între 5 și 8 ani

- Kumite – lupta dintre sportivii de aceeași vârstă și categorie de greutate (individual și pe echipe)

Campioni ai Republicii și deținători ai dreptului de a reprezenta Republica Moldova la campionatele europene, mondiale și internaționale au devenit:

Kumite individual

(Băieți)

Seniori 18-36 ani (-75 kg)

SOROCOLITA Nicolai (or. Tiraspol)

Seniori 18-36 ani (+75 kg)

CARAJE Vasile (or. Chișinău)

Uniori 16-17 ani (-68 kg)

JOSAN Dumitru (or. Tiraspol)

Uniori 16-17 ani (+68 kg)

POPA Valeriu (or. Chișinău)

Cadeți 14-15 ani (- 57 kg)

BALANOV Boris (or. Tiraspol)

Cadeți 14-15 ani (+ 57 kg)

POPESCU Petru (or. Chișinău)

Mini-cadeți 12-13 ani (-46 kg)

KRYZHANOVSKY Dmitry (or. Tiraspol)

Mini-cadeți 12-13 ani (+46 kg)

KRYZHANOVSKY Dmitry (or. Tiraspol)

Băieți 11 ani (-40 kg)

TCACENCO Oleg (or. Tiraspol)

Băieți 11 ani (+40 kg)

GHIBESCUL Vladimir (or. Tiraspol)

Băieți 10 ani (-35 kg)

POLTAVEȚ Ivan (or. Chișinău)

Băieți 10ani (+35 kg)

GHIBESCUL Vladimir (or. Tiraspol)

Băieți 9 ani (-30 kg)

CILEI Alexei (or. Tiraspol)

Băieți 9 ani (+30 kg)

AVXENTIEV Vadim (or. Tiraspol)

Băieți 8 ani (-28 kg)

CILEI Alexei (or. Tiraspol)

Băieți 8 ani (+28 kg)

KURDIN Maxim (or. Tiraspol)

Băieți 7 ani

STOIANOV Chirill (or. Tiraspol)

Băieți 6 ani

LÎSAC Vadim (or. Tiraspol)

Băieți 5 ani

ROBU VLAD (or. Chișinău)

(Fete)

Seniori 18 ani +

STRATU Ana Maria (or.Chișinău)

Juniori 16-17 ani

PONOMARIOV Diana (or Rîbnița)

Cadeți 14-15 ani

AXENTI Andrea (or. Chișinău)

Mini-Cadeți 12-13 ani

KLEBANSCAIA Maria (or. Tiraspol)

Fete 10-11 ani

MIHALISCAIA Ana (or. Tiraspol)

Fete 8-9 ani

CUNIȚCAIA Anastasia (or. Tiraspol)

Fete 6-7 ani

BARCARI Ramira (or. Tiraspol)

Fete 5 ani

ZAHARCENCO Evangelina (or. Chișinău)

Fantom

(Băieți)

Băieți 8 ani

UIRCENCO Maxim (or. Chișinău)

Băieți 7 ani

CASTRAVEȚ Timur (or. Chișinău)

Băieți 6 ani

CHICIUC Denis (or. Chișinău)

Băieți 5 ani

STAVARACHI Renat (or. Chișinău)

(Fete)

Fete 7- 8 ani

EZBICEAC Xenia (or. Chișinău)

Fete 5-6 ani

ZAHARCENCO Evangelina (or. Chișinău)

Kumite echipe

Cadeți-Juniori-Seniori (14-15, 16-17, 18+ ani

Echipa «BOGATÎRI» or. Tiraspol: SOROCOLITA Nicolai, JOSAN Dumitru, BALANOV Boris

Băieți 8-13 ani

Echipa «BOGATÎRI» or. Tiraspol: CILEI Alexei, GHIBESCUL Vladimir, LIULCA Matvei

Băieți 5-7 ani

Echipa «BOGATÎRI» or. Tiraspol: LÎSAC Vadim, STOIANOV Chirill, CUCUL Saveliy

Campionatul a reunit aproximativ 100 de sportivi din patru cluburi din Moldova și regiunea din stânga Nistrului, 16 arbitri și 20 de voluntari.

Următorul eveniment important va avea loc pe 4 decembrie 2016 și anume campionatul internațional Seven Samurai Cup.

Connect